The scales below are evenly balanced.
What is the mass of the small cube?
grams 
Aussie Maths Teachers: Save your time with SmarterMaths
The scales below are evenly balanced.
What is the mass of the small cube?
grams 
`26 grams`
`text{Mass of small cube}`  `= 44  18`  
`= 26 grams` 
The scales below are evenly balanced.
What is the mass of the small cube?
grams 
`13 grams`
`text{Mass of small cube}`  `= 32  19`  
`= 13 grams` 
Louise donated money to two charities
She donated $125 to the first charity and donated $45 to the second charity.
Which number sentence could be used to find total amount of money Louise donated?

120 + 40 = 160 

130 + 50 = 180 

120 + 40 + 5 = 165 

130 + 50 – 10 = 170 
`130 + 50  10 = 170`
`text(Total amount donated to charity)`
`= 125 + 45`
`= 130  5 + 50  5`
`= 130 + 50  10`
`= 170`
Shane played two basketball games.
She scored 35 points in the first game.
In the second game she scored 25 points.
Which number sentence could be used to find the total number of points Shane scored in the first two games?
30 + 20 + 5 = 55  40 + 30 = 70  30 + 20 + 10 = 60  30 + 20 = 50 




`30 + 20 + 10 = 60`
`text(Total points in first 2 games)`
`= 35 + 25`
`= 30 + 5 + 20 + 5`
`= 30 + 20 + 10`
`= 60`
The scale pictured below is balanced.
What is the weight of the cube?
grams 
`31 \ text{grams}`
`text{S} text{ince the scale is balanced, weight on both sides = 44 grams}`
`text(Weight of cube)`  `= 44  13` 
`= 31\ text(grams)` 
Aaron wants to find the missing number that will make this number sentence correct.

`+ 12 = 106` 
Which of these could Aaron use to find the missing number?
`106 : 12`  `106 xx 12`  `10612`  `12+106` 




`10612`

`+12= 106` 
`text(Subtract 12 from both sides:)`

`= 106  12` 
The first number in a pattern is 5.85
Each number in the pattern is formed by subtracting 2.25 from the previous number.
What is the 3rd number in the pattern?
`1.15`  `1.35`  `2.25`  `3.60` 




`1.35`
`text(2nd number:)\ \ 5.85  2.25 = 3.60`
`text(3rd number:)\ \ 3.60  2.25 = 1.35`
The first number in the pattern is 4.1
Each number in the pattern is formed by adding 1.25 to the previous number
What is the 4th number in the pattern?
`6.40`  `6.60`  `7.55`  `7.85` 




`7.85`
`text(2nd number:)\ \ 4.1 + 1.25 = 5.35`
`text(3rd number:)\ \ 5.35 + 1.25 = 6.6`
`text(4th number:)\ \ 6.6 + 1.25 = 7.85`
Write a number in the box to make this number sentence true.
`8 + 5= 10 +` 
`3`
`8 + 5`  `= 13` 
`= 10 + 3` 
`=> 3`
Which of these adds up to more than $6?

`$4.30 + $1.65` 

`$2.35 + $3.55` 

`$3.45 + $2.55` 

`$3.30 + $2.75` 
`$3.30 + $2.75`
`$4.30 + $1.65`  `= $5.95` 
`$2.35 + $3.55`  `= $5.90` 
`$3.45 + $2.55`  `= $6` 
`$3.30 + $2.75`  `= $6.05` 
`:. $3.30 + $2.75`
` \ 47 + 29 = 51` 
`69`

`\ 47 + 29`  `= 51` 

`= 51 + 47  29`  
`= 98  29`  
`= 69` 
A new hammock costs $335.
Keanu has saved a total of $128.
Which number sentence can be solved to find the amount of money Keanu still needs to buy the hammock?

`$335 + $128 =` 



` $128 `  `=$335` 


` $335 = $128` 

`$128 +` 

`= $335` 
`$128 +` 

`= $335` 
`text(Savings + money needed = total cost)`
`$128 +` 

`= $335` 
The runs scored by Josh and Patrick in 4 games of cricket are recorded in the table below.
In which game did Patrick score 5 more runs than Josh?
`text(Game 1)`  `text(Game 2)`  `text(Game 3)`  `text(Game 4)` 




`text(Game 4)`
`text{Consider each game (by trial and error),}`
`text{Game 4: 16  11 = 5 runs (more by Patrick)}`
A cricket kit has white, pink and red cricket balls.
There are:
How many balls, in total, are in the kit?
`19`  `24`  `25`  `28`  `32` 





`19`
`text{Red balls = 11 (given)}`
`=>\ text(Pink balls) =11  9 = 2`
`=>\ text(White balls) = 2 + 4 = 6`
`:.\ text(Total balls)`  `= 11 + 2 + 6` 
`= 19` 
Rodney planted 227 small tress on his property.
Some of the small trees died so there was only 203 trees left.
How many of the small trees died?
`24`
`text(Trees that died)`  `= 227  203` 
`= 24` 
Kylie planted 175 lemon trees in her orchard.
23 lemon trees died in the first month.
How many lemon trees survived past the first month?
`152`
`text(Lemon trees left)`  `= 175  23` 
`= 152` 
Penny runs a chicken shop.
At the start of one day, she has 402 chickens for sale.
At the end of the same day, she has 32 chickens not sold.
How may chickens did Penny sell on that day?
`370`
`text(Chickens sold)`
`= 402  32`
`= 400  30`
`= 370`
George runs a large restaurant.
At the start of one day, George has 506 eggs in his kitchen.
At the end of the day, George has 46 eggs left.
How may eggs, in total, were used on that day?
`460`
`text(Eggs used in day)`
`= 506  46`
`= 500  40`
`= 460`
Andrew collected football cards. He had collected 64 cards.
At school, Andrew and his friends put all their football cards together.
There was a total of 404 cards.
How many football cards, in total, had Andrew's friends collected?
`340`
`text(Cards collected by Andrew's friends)`
`= 404  64`
`= 400  60`
`= 340`
Sevie plays golf.
During one round, he found 5 golf balls and lost 9.
At the end of the round, Sevie had a total of 8 golf balls.
How many golf balls did Sevie start with?
4  6  8  12 




`12`
`text(Working backwards:)`
`=>\ text(If no balls were lost)`
`8 + 9 = 17`
`=>\ text(If no balls were found)`
`17  5 = 12`
`:.\ text(Sevie started with 12.)`
Write a number in the box to make this number sentence true.
`9 + 7 = 11 +` 
`5`
`9 + 7`  `= 11 +` 

`16`  `= 11 +` 


`= 5` 
Write a number in the box to make this number sentence true.
`8 + 8 = 10 +` 
`6`
`8 + 8`  `= 10 +` 

`16`  `= 10 +` 


`= 6` 
Write a number in the box to make this number sentence true.
`7 + 6 = 10 +` 
`3`
`7 + 6`  `= 10 +` 

`13`  `= 10 +` 


`= 3` 
Write a number in the box to make this number sentence true.
`4 + 9 = 10 +` 
`3`
`4 + 9`  `= 10 +` 

`13`  `= 10 +` 


`= 3` 
In a bowls competition, a player won 12 games and lost the other 9 games.
Finish the subtraction sentence below to show the number of games he played.
`\  12 = 9` 
`21`

`\  12`  `= 9` 

`= 9 + 12`  
`= 21` 
In a squash competition Michelle won 9 games and lost the other 7 games.
Finish the subtraction sentence below to show the number of games Michelle played.
`\  9 = 7` 
`16`

`\  9`  `= 7` 

`= 7 + 9`  
`= 16` 
Ambrosia wanted to measure the height of a soda can by measuring it against a section of her measuring tape.
What is the height of the soda can?
`8\ text(centimetres)`  `13\ text(centimetres)`  `15\ text(centimetres)`  `24\ text(centimetres)` 




`15\ text(centimetres)`
`text(Height)`  `= 24  9` 
`= 15\ text(cm)` 
George, Martha, Nick and Honey are in a band.
The years they were born are recorded in the table below.
Who is the second youngest band member?
`text(George)`  `text(Martha)`  `text(Nick)`  `text(Honey)` 




`text(Martha)`
`text(The order from oldest to youngest is:)`
`text{Nick (1988)}`
`text{George (1989)}`
`text{Martha (1998)}`
`text{Honey (1999)}`
`:.\ text(Martha is the second youngest.)`
Leonardo was his soccer team's top goal scorer over two seasons.
In season 1, he scored 55 goals.
In season 2, he scored 65 goals.
Which number sentence could be used to find the total number of goals Leonardo scored over both seasons?

`50 + 60 = 110` 

`60 + 70 = 130` 

`50 + 60 + 10 = 120` 

`50 + 60 + 5 = 115` 
`50 + 60 + 10 = 120`
`text(Total goals over 2 seasons)`
`= 55 + 65`
`= 50 + 5 + 60 + 5`
`= 50 + 60 + 10`
`= 120`