SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Rates, SM-Bank 068

A farmers' market sells olive oil in four different sizes.

Size 0.5 litre 1 litre 1.5 litres 3 litres
Price $3.75 $7.90 $11.70 $24.00

What is the lowest price a customer can pay for 6 litres of olive oil?  (2 marks)

--- 5 WORK AREA LINES (style=lined) ---

Show Answers Only

\($45.00\)

Show Worked Solution

\(\text{Calculate the cost per litre for each size:}\)

\(0.5\ \text{L}\) \(=$3.75\times 2=$7.50\text{/L}\)
\(1\ \text{L}\) \(= $7.90\text{/L}\)
\(1.5\ \text{L}\) \(=\dfrac{11.70}{1.5} = $7.80\text{/L}\)
\(3\ \text{L}\) \(=\dfrac{24.00}{3}= $8.00\text{/L}\)

  

\(\therefore\ \text{Cheapest price to buy 6 L}\)

\(=12\times 3.75\)

\(=$45.00\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in