SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Number, NAP-K3-CA14

Harmony makes four tie-dye shirts for a total cost of $120.

She sells two of the shirts for $30 each and another for $45.

For what price must she sell the fourth shirt to achieve a profit?

 
more than $15
 
less than $15
 
exactly $15
 
a profit is not possible
Show Answers Only

`text(more than $15)`

Show Worked Solution

`text(C) text(ost) = $120`

`text(Sales) = 2 xx 30 + 45 = $105`

`text(Profit occurs when sales price)\ >\ text(cost)`
 

`:.\ text(Sales price of 4th shirt must be more than)\ $15`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-900-30-Profit/Cost/Revenue

Algebra, NAP-K4-CA15

Surf Grommets charge an hourly rate for surfing lessons and add a one-off charge of $45 for insurance.

The overall cost `(C)` is represented by the formula, `C = 30h + 45`, where `h` is the number of hours of lessons.

Mark has 11 hours of lessons with Surf Grommets.

How much does he pay?

$86 $330 $375 $825
 
 
 
 
Show Answers Only

`$375`

Show Worked Solution
`C` `= 30 xx 11 + 45`
  `= 330 + 45`
  `= $375`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths, Financial Maths, Harder Equations, Harder Equations Tagged With: Band 7, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-3174-30-Profit/Cost/Revenue, smc-892-30-Profit/Cost/Revenue

Number, NAP-J3-NC05 SA

Peter is selling tickets for a raffle.

Each ticket costs $1.50.

Peter sells a total of 60 tickets.

How much money does Peter collect for selling the tickets?

$ 
Show Answers Only

`$90`

Show Worked Solution
`text(Money collected)` `= 60 xx $1.50`
  `=(60 xx $1) + (60 xx 0.5)`
  `= $90`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 8, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-900-30-Profit/Cost/Revenue

Number, NAP-J3-CA38 SA

Josh and Elyse own a shed business.

They charge $3350 to build a shed.

They pay 4 workers $42 per hour for 7 hours each to construct the shed.

The materials used for the shed cost $1125.

The remaining money is divided equally between Josh and Elyse.

How much will they each receive?

Show Answers Only

`$524.50`

Show Worked Solution

`text(Shed sale price = $3350)`

`text(Labour cost)` `= 4 xx 7 xx 42`
  `= $1176`

 

`text(Materials cost = $1125)`

`text(Remaining money)` `= 3350 – (1176 + 1125)`
  `= $1049`

 

`:.\ text(Amount each received)` `= 1049/2`
  `= $524.50`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 9, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-900-30-Profit/Cost/Revenue

Number, NAP-J4-CA06

Tran is a baker and sells 100 loaves of bread at the markets. Each loaf costs him $2.25 to make.

He sells 80 loaves for $4.95 each.

In the last hour of the market, he sells the last 20 loaves for $2 each.

What is the total profit or loss of the 100 loaves?

`−$5.00` `$211.00` `$216.00` `$436.00`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$211.00`

Show Worked Solution
`text(Total profit/loss)` `=\ text(sales revenue – costs)`
  `=(80 xx 4.95 + 20 xx 2) – (100 xx 2.25)`
  `= 436 – 225`
  `= $211`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-3174-30-Profit/Cost/Revenue, smc-892-30-Profit/Cost/Revenue

Number, NAP-G3-NC23 SA

Health insurance for his family costs Mark $110 per week.

How much does it cost him over 52 weeks?

$  
Show Answers Only

`$5720`

Show Worked Solution

`text(One multiplication strategy could be:)`

`52 xx 110` `=52 xx 100 + 52 xx 10`
  `=5200 + 520`
  `=$5720`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 8, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-900-30-Profit/Cost/Revenue

Number, NAP-G3-NC13

12 people went to Sea World together in a bus.

Entry into Sea World was $44 per person and the total cost of the bus was $120.

Which expression shows the total cost of the trip for everybody?

`(44 + 120) xx 12` `44 + 12 + 120` `(12 xx 44) + 120` `12 xx 44`
 
 
 
 
Show Answers Only

`(12 xx 44) + 120` 

Show Worked Solution

`text(Total cost of entry to Sea World)`

`=12 xx $44`

`text(Total cost of bus)\ = $120\ \ text{(given)}`

`:.\ text(Total cost of the trip for everybody)`

`= (12 xx 44) + 120`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-900-30-Profit/Cost/Revenue

Number, NAP-I3-CA14 SA

A florist uses 17.5 kg of manure on her flower garden each day.

Manure costs $1.22 per kilogram.

How much does the florist pay for manure each day?

$   
Show Answers Only

`$21.35`

Show Worked Solution
`text(C) text(ost per day)` `= 17.5 xx $1.22`
  `= $21.35` 

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-900-30-Profit/Cost/Revenue

Number, NAP-I3-NC17 SA

Veronica is a florist.

She sells red roses for $3.50 each.

If she sells 100 red roses, how much does she make?

Show Answers Only

`$350`

Show Worked Solution

`100 xx $3.50 = $350`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 8, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-900-30-Profit/Cost/Revenue

Algebra, NAP-I3-NC15

Lee pays a monthly membership of $36 to have unlimited entry to the local swimming pool.

If she does squad training, she needs to pay an extra $8 per session to the swim coach.

If Lee does `n` squad sessions in a month, which expression represents her monthly bill?

`8n` `36n` `36n + 8` `36 + 8n`
 
 
 
 
Show Answers Only

`36 + 8n`

Show Worked Solution

`text(Monthly membership = $36)`

`text(C)text(ost of)\ n\ text(squad sessions =)\ $8n`

`:.\ text(Total monthly bill)\ = 36 + 8n`

Filed Under: Basic Algebra and Rules, Basic Algebra and Rules, Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-30-Profit/Cost/Revenue, smc-3150-50-Word problems, smc-900-30-Profit/Cost/Revenue, smc-904-50-Word problems

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in