SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Number, NAP-L4-CA40 SA

A large can of pasta sauce weighs 550 grams and costs $3.95.

A small can of the same pasta sauce weighs 370 grams and costs $2.75.

How many cents cheaper, per 100 grams, is it to buy the large can of pasta sauce rather than the small can of pasta sauce?

Give your answer to one decimal place.

     cents
Show Answers Only

`2.5\ text(cents)`

Show Worked Solution

`text(Calculate price per 100 grams:)`

`text(Large can)` `= 3.95/5.5`
  `= 0.71818`
`text(Small can)` `= 2.75/3.7`
  `= 0.74324`

 

`text{Difference (per 100g)}` `= 0.74324 – 0.71818`
  `= 0.02506`
  `= 2.5\ text(cents)`

Filed Under: Rates and Ratios, Rates and Ratios Tagged With: Band 10, smc-3177-60-Rates and cost, smc-685-60-Rates and cost

Number, NAP-L4-CA26 SA

Petrol costs 158.5 cents per litre.

How much does 12 litres of petrol cost?

$   
Show Answers Only

`$19.02`

Show Worked Solution

`text(1 litre costs $1.585)`

`:.\ text(12 litres cost)` `= 12 xx 1.585`
  `= 19.02`

Filed Under: Rates and Ratios, Rates and Ratios Tagged With: Band 8, smc-3177-60-Rates and cost, smc-685-60-Rates and cost

Number, NAP-B4-NC25

Furby has no petrol in his car.

He buys $63 worth of petrol at $1.25 per litre.

His car uses 7 litres of petrol per 100 km travelled.

Which calculation gives the number of kilometres travelled before Furby's tank is empty again?

 
`63 ÷ 1.25 xx 7 ÷ 100`
 
`63 ÷ 1.25 ÷ 7 xx 100`
 
`63 xx 1.25 ÷ 7 ÷ 100`
 
`63 xx 1.25 xx 7 xx 100`
Show Answers Only

`63 ÷ 1.25 xx 7 ÷ 100`

Show Worked Solution

`text(Number of kilometres)`

`=\ text{(number of litres}) xx text{(km per litre)}`

`= (63 ÷ 1.25) xx (7 ÷ 100)`

`= 63 ÷ 1.25 xx 7 ÷ 100`

Filed Under: Rates and Ratios, Rates and Ratios Tagged With: Band 9, smc-3177-60-Rates and cost, smc-685-60-Rates and cost

Number, NAP-F4-NC23 SA

John, Olivia and Louis are picking grapes to earn money.

Their pay is based on the number of tonnes of grapes they pick.
 

 

 
Their total pay is  $640.

How much does Olivia earn?

`$` 
Show Answers Only

`$240`

Show Worked Solution

`text(Payment per tonne)`

`= 640/8`

`= $80`
 

`:.\ text(Olivia earns)` `= 3 xx 80`
  `= $240`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths, Financial Maths, Rates and Ratios, Rates and Ratios Tagged With: Band 9, smc-3144-20-Wages, smc-3174-20-Wages, smc-3177-60-Rates and cost, smc-685-60-Rates and cost, smc-892-20-Wages

Number, NAP-I4-NC30 SA

Suzie rents a caravan from a hire company.

The cost to rent the caravan is directly proportional to the number of kilometers driven.

The rental cost to drive 200 km is  $112.50.

What is the rental cost to drive 60 kilometres?

`$` 
Show Answers Only

`$33.75`

Show Worked Solution

`text(Rental cost per km)`

`= 112.50/200`

`= 56.25\ text(cents/km)`

 

`:.\ text(C)text(ost to drive 60 km)`

`= 60 xx 56.25`

`= 3375\ text(cents)`

`= $33.75`

Filed Under: Rates and Ratios, Rates and Ratios Tagged With: Band 10, smc-3177-60-Rates and cost, smc-685-60-Rates and cost

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in