SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Rates, SM-Bank 092 MC

Jenny needs to reduce her discretionary spending which is shown in the table below.
  

Spend Amount How Often
Gym membership $50 Monthly
Air travel $120 Quarterly
KFC lunch $14 2 days per week
Football tickets for 26 rounds $25 Weekly

  

Which action will save her the most?

  1. Cancel gym membership.
  2. Stop air travel.
  3. Reduce KFC to once per week.
  4. Stop going to football games.
Show Answers Only

\(D\)

Show Worked Solution

\(\text{Calculate the yearly saving of each action}\)

\(\text{Gym membership}=$50\times 12 =$600\)

\(\text{Air travel}=$120\times 4=$480\)

\(\text{KFC lunch}=\bigg(\dfrac{14\times 52}{2}\bigg)=$364\)

\(\text{Football tickets}=26\times 25=$650\)

\(\text{Penrith Panthers tickets costs the most each year}\)
\(\text{so she should stop going to Penrith games.}\)

\(\Rightarrow D\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Rates, SM-Bank 091 MC

Rhonda needs to reduce her discretionary spending which is shown in the table below.

Spend Amount How Often
Car Wash $80 Monthly
Hairdresser $150 Quarterly
Thai take-away $15 2 nights per week
Streaming services $12 Weekly

Which action will save her the most?

  1. Stop washing the car.
  2. Stop going to the hairdresser.
  3. Reduce Thai take-away to once per week.
  4. Cancel streaming services.
Show Answers Only

\(A\)

Show Worked Solution

\(\text{Calculate the yearly saving of each action}\)

\(\text{Car wash}=$80\times 12 =$960\)

\(\text{Hairdresser}=$150\times 4=$600\)

\(\text{Thai}=15\times 52=$780\)

\(\text{Streaming services}=12\times 52=$624\)

\(\text{Washing the car costs the most each year}\)
\(\text{so she should stop washing the car.}\)

\(\Rightarrow A\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Rates, SM-Bank 069

An oyster farm sells bags of oysters in four different sizes.

Bag Size 1 kg 2 kg 3 kg 5 kg
Price $12.00 $23.10 $37.00 $55.00

What is the lowest price a customer can pay for 7 kg of oysters, given that you must buy whole bags?  (2 marks)

--- 5 WORK AREA LINES (style=lined) ---

Show Answers Only

\($78.10\)

Show Worked Solution

\(\text{Calculate the cost per litre for each size:}\)

\(1\ \text{L}\) \(=$12.00\text{/kg}\)
\(2\ \text{L}\) \(= \dfrac{23.10}{2} =$11.55\text{/kg}\)
\(3\ \text{L}\) \(=\dfrac{37.00}{3} \approx $12.33\text{/kg}\)
\(5\ \text{L}\) \(=\dfrac{55.00}{5}= $11.00\text{/kg}\)

  

\(\therefore\ \text{Cheapest price to buy 7 kg}\)

\(=1\times 55.00+1\times 23.10\)

\(=$78.10\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Rates, SM-Bank 068

A farmers' market sells olive oil in four different sizes.

Size 0.5 litre 1 litre 1.5 litres 3 litres
Price $3.75 $7.90 $11.70 $24.00

What is the lowest price a customer can pay for 6 litres of olive oil?  (2 marks)

--- 5 WORK AREA LINES (style=lined) ---

Show Answers Only

\($45.00\)

Show Worked Solution

\(\text{Calculate the cost per litre for each size:}\)

\(0.5\ \text{L}\) \(=$3.75\times 2=$7.50\text{/L}\)
\(1\ \text{L}\) \(= $7.90\text{/L}\)
\(1.5\ \text{L}\) \(=\dfrac{11.70}{1.5} = $7.80\text{/L}\)
\(3\ \text{L}\) \(=\dfrac{24.00}{3}= $8.00\text{/L}\)

  

\(\therefore\ \text{Cheapest price to buy 6 L}\)

\(=12\times 3.75\)

\(=$45.00\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Rates, SM-Bank 067

A fish market sells prawns in four different sizes.

Size 0.5 kg 1 kg 2 kg 4 kg
Price $8.25 $16.30 $34.00 $65.50

What is the lowest price a customer can pay for 6 kg of prawns?  (2 marks)

--- 5 WORK AREA LINES (style=lined) ---

Show Answers Only

\($97.80\)

Show Worked Solution

\(\text{Calculate the cost per kg for each size:}\)

\(0.5\text{kg}\) \(=$8.25\times 2=$16.50\text{/kg}\)
\(1\text{kg}\) \(= $16.30\text{/kg}\)
\(2\text{kg}\) \(=\dfrac{34.00}{2} = $17.00\text{/kg}\)
\(4\text{kg}\) \(=\dfrac{65.50}{4} \approx $16.38\text{/kg}\)

  

\(\therefore\ \text{Cheapest price to buy 6 kg}\)

\(=6\times 16.30\)

\(=$97.80\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Rates, SM-Bank 066

A farmers' market sells potatoes in four different sizes.

Size 1 kg 2 kg 3 kg 5 kg
Price $3.40 $6.10 $9.30 $15.75

What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of potatoes?  (2 marks)

--- 5 WORK AREA LINES (style=lined) ---

Show Answers Only

\($24.40\)

Show Worked Solution

\(\text{Calculate the cost per kg for each size:}\)

\(1\text{kg}\) \(=$3.40\text{/kg}\)
\(2\text{kg}\) \(=\dfrac{6.10}{2} = $3.05\text{/kg}\)
\(3\text{kg}\) \(=\dfrac{9.30}{3} = $3.10\text{/kg}\)
\(4\text{kg}\) \(=\dfrac{15.75}{5} =$3.15\text{/kg}\)

 

\(\therefore\ 2\text{kg packet is the cheapest.}\)
 

\(\therefore\ \text{Cheapest price to buy 8 kg}\)

\(=4\times 6.10\)

\(=$24.40\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Rates, SM-Bank 059

An avocado farmer sells her avocados in four different sizes.

Size 1 kg 2 kg 3 kg 4 kg
Price $6.35 $13.00 $19.00 $25.10

What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of avocados?  (2 marks)

--- 5 WORK AREA LINES (style=lined) ---

Show Answers Only

\($50.20\)

Show Worked Solution

\(\text{Calculate the cost per kg for each size:}\)

\(1\text{kg}\) \(=$6.35\text{/kg}\)
\(2\text{kg}\) \(=\dfrac{13}{2} = $6.50\text{/kg}\)
\(3\text{kg}\) \(=\dfrac{19}{3} = $6.33\text{/kg}\)
\(4\text{kg}\) \(=\dfrac{25.10}{4} \approx $6.28\text{/kg}\)

 

\(\therefore\ 4\text{kg packet is the cheapest.}\)
 

\(\therefore \text{Cheapest price to buy 8 kg}\)

\(=2\times 25.10\)

\(=$50.20\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Rates, SM-Bank 058 MC

A shop sells four sizes of chocolate bar. 

 

 Which packet costs the least per gram?

  1. Packet 1
  2. Packet 2
  3. Packet 3
  4. Packet 4
Show Answers Only

\(B\)

Show Worked Solution
\(\text{Packet 1}\) \(=\dfrac{288}{200} = 1.44\ \text{c/g}\)
\(\text{Packet 2}\) \(=\dfrac{310}{220} = 1.41\ \text{c/g}\)
\(\text{Packet 3}\) \(=\dfrac{181}{125} = 1.45\ \text{c/g}\)
\(\text{Packet 4}\) \(=\dfrac{497}{350} = 1.42\ \text{c/g}\)

 

\(\therefore\ \text{Packet 2 costs the least per gram.}\)
 

\(\Rightarrow B\)

Filed Under: Rates Tagged With: num-title-ct-core, smc-4609-35-Best buys, smc-4609-50-Word problems rates

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in