SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Algebra, STD2 EQ-Bank 8 MC

The energy (\(E\)) required to heat water varies directly with the mass (\(m\)) of the water.

It takes 2100 joules of energy to heat 500 grams of water by 1°C.

Which equation represents the relationship between \(E\) and \(m\)?

  1. \(E = 4.2m\)
  2. \(E = 0.24m\)
  3. \(m = 4.2E\)
  4. \(m = 0.24E\)
Show Answers Only

\(A\)

Show Worked Solution

\(E \propto m\)

\(E=km\)

\(\text{When } E = 2100 \text{ and } m = 500:\)

\(2100\) \(=k \times 500\)
\(k\) \(=\dfrac{2100}{500}=4.2\)

  
\(\therefore\ E=4.2m\)

  \(\Rightarrow A\)

Filed Under: Direct Variation, Direct Variation Tagged With: Band 4, smc-6249-60-Other Applications, smc-6514-60-Other Applications

Copyright © 2014–2026 SmarterEd.com.au · Log in