Financial Maths, STD2 EQ-Bank 4 MC Sam is paid $2.50 for each toy he assembles in a factory. In one week he worked 35 hours and assembled 168 toys. What is Sam's hourly rate of pay? $10.00 $12.00 $14.00 $16.00 Show Answers Only \(B\) Show Worked Solution \(\text{Total earnings}=2.50 \times 168= $420 \) \(\text{Hourly rate}=\dfrac{\text{Total earnings}}{\text{Hours worked}}= \dfrac{420}{35}=$12.00\) \(\Rightarrow B\)