SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Financial Maths, STD2 EQ-Bank 10 MC

An author receives a 15% royalty on book sales. In the first quarter, 12000 copies were printed and 8400 copies were sold at $32.50 each.

What is the author's royalty payment for the first quarter?

  1. $40 950
  2. $41 400
  3. $58 500
  4. $59 800
Show Answers Only

\(A\)

Show Worked Solution

\(\text{Copies sold} = 8400\)

\(\text{Total sales}\ =8400 \times 32.50\ =$273\,000\)

\(\text{Royalty payment}=15\% \times 273\,000= 0.15\times 273\,000=$40\,950\)

\(\Rightarrow A\)

Filed Under: Ways of Earning, Ways of Earning Tagged With: Band 4, smc-6276-30-Piecework/Royalties, smc-6515-30-Piecework/Royalties

Copyright © 2014–2026 SmarterEd.com.au ยท Log in