Financial Maths, STD2 EQ-Bank 11 MC A car is for sale at $18 000. Finance is available at $4000 deposit and monthly repayments of $380 for 5 years. What is the interest paid on the loan? $4 800 $8 800 $18 000 $22 800 Show Answers Only \(B\) Show Worked Solution \(\text{Deposit} =$4000\) \(\text{Monthly repayments} =$380\times 12\times 5 =$22\,800\) \(\text{Total paid} =4000+22\,800= \$26\,800\) \(\text{Interest paid}=26\,800-18\,000=$8800\) \(\Rightarrow B\)