Algebra, STD2 EQ-Bank 22 A car is travelling at 80 km/h. How far will it travel in 3 hours and 45 minutes? (1 mark) --- 3 WORK AREA LINES (style=lined) --- Show Answers Only \(\text{300 km}\) Show Worked Solution \(\text{3 hours 45 minutes}=3.75\ \text{hours}\) \(\text{Using}\ \ d=s \times t:\) \(d=80 \times 3.75=300\ \text{km}\)