SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Financial Maths, STD2 EQ-Bank 24

Sophie is a songwriter and receives a royalty of 9.5% on the sales of her music album.

Calculate Sophie's royalty payment if 15600 albums were sold at $22.95 each.   (2 marks)

--- 5 WORK AREA LINES (style=lined) ---

Show Answers Only

\($34\,011.90\)

Show Worked Solution

\(\text{Total sales}\ =15\,600 \times 22.95\ =$358\,020\)

\(\text{Royalty payment}\) \(=9.5\% \times 358\,020\)
  \(= 0.095\times 358\,020\)
  \(=$34\,011.90\)

 
\(\therefore\ \text{Sophie’s royalty payment is }$34\,011.90\)

Filed Under: Ways of Earning, Ways of Earning Tagged With: Band 4, smc-6276-30-Piecework/Royalties, smc-6515-30-Piecework/Royalties

Copyright © 2014–2026 SmarterEd.com.au · Log in