SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Number, NAP-L3-CA31

Sapphire has 65 chocolates to pack into gift bags.

She puts 13 chocolates in each gift bag.

Which of the statements below are true?

Select three statements.

 
13 × 65 = (the number of gift bags Sapphire packs)
 
13 × (the number of gift bags Sapphire packs) = 65
 
65 ÷ 13 = (the number of gift bags Sapphire packs)
 
65 ÷ (the number of gift bags Sapphire packs = 13
Show Answers Only

13 × (the number of gift bags Sapphire packs) = 65

65 ÷ 13 = (the number of gift bags Sapphire packs)

65 ÷ (the number of gift bags Sapphire packs) = 13

Show Worked Solution

`text(True statements are:)`

13 × (the number of gift bags Sapphire packs) = 65

65 ÷ 13 = (the number of gift bags Sapphire packs)

65 ÷ (the number of gift bags Sapphire packs) = 13

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 8, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Number, NAP-K3-CA31

A biscuit factory produces 72 000 packets of biscuits in a year.

Production is expected to increase by 1500 packets each year.

Which of these will give the best estimate of the production of the biscuit factory in 3 years' time?

 
`72\ 000 + 1500 xx 3`
 
`(72\ 000 + 1500) xx 3`
 
`72\ 000 + 1500 + 3`
 
`(72\ 000 + 3) xx 1500`
Show Answers Only

`72\ 000 + 1500 xx 3`

Show Worked Solution
`text(Estimate)`  `= 72\ 000+ 1500 + 1500 + 1500` 
  `= 72\ 000 + 1500 xx 3`

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 9, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Number, NAP-J3-CA14

Madison uses the number sentence  15 × 12 = 180  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

 
Madison buys 15 showbags. How much does each showbag cost?
 
Madison spends $15 on 180 showbags. How much does she spend?
 
Madison buys 15 showbags that cost $12 each. How many showbags does she buy?
 
Madison buys 12 showbags that cost $15 each. How much does she spend?
Show Answers Only

`text(Madison buys 12 showbags that cost $15 each.)`

`text(How much does she spend?)`

Show Worked Solution

`text($15 per showbag × 12 showbags = $180)`

`:.\ text(Madison buys 12 showbags that cost $15 each.)`

`text(How much does she spend?)`

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 6, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Number, NAP-B3-CA15

Michelle is tiling a walkway that is 5.6 metres long.

She is using cement tiles that are 0.08 metres wide.

There are no gaps between the tiles.
 

 
How should Michelle calculate how many cement tiles she will need?

 
`5.6 ÷ 0.08`
 
`0.08 ÷ 5.6`
 
`5.6 xx 0.08`
 
`5.6 - 0.08`
Show Answers Only

`5.6 ÷ 0.08`

Show Worked Solution

`5.6 ÷ 0.08`

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 8, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Number, NAP-D3-CA07

Mae Ling bought some chopsticks and drinking cups for a party.
 

 
Mae Ling worked out the cost as follows

`(4 xx $5.75) + (8 xx $3.50) = $51`

How many packs of drinking cups did Mae Ling buy?

`4`    `6`   `8`   `9`
 
 
 
 
Show Answers Only

`8`

Show Worked Solution

 `8`

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 6, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Number, NAP-G3-CA07

Jeet bought 4 pineapples and 3 mangos.

He used this calculation to work out the total cost

3 × 3.99 + 4 × 2.70

How much did one pineapple cost?

`$2.70` `$3` `$3.99` `$4`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$2.70`

Show Worked Solution

`text(S)text(ince 4 pineapples were bought,)`

`text(the cost of one is $2.70.)`

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 6, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Number, NAP-H3-NC16

A chocolate factory packs 200 gram chocolate bars into a box that can hold 3 kg of the chocolate bars.

Which one of these expressions shows how many chocolate bars will be needed to fill the box?

`3 xx 200` `3000 ÷ 200` `3000 xx 200` `200 ÷ 3`
 
 
 
 
Show Answers Only

`3000 ÷ 200`

Show Worked Solution

`text(S)text(ince there are 3000 grams in 3 kilograms,)`

`text(Chocolate bars to fill the box)`

`=3000 ÷ 200`

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 7, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Number, NAP-H3-CA15

Luigi has two large bags of pasta that are identical.

He also has a third, smaller bag of pasta that weighs 225 grams.

Luigi has 1925 grams of pasta in total.

Which expression can be used to calculate the mass of one of the large bags of pasta?

`2xx (1925 + 225)` `2 xx (1925 - 225)` `(1925 + 225) ÷ 2` `(1925 - 225) ÷ 2`
 
 
 
 
Show Answers Only

`(1925 – 225) ÷ 2`

Show Worked Solution

`text(Mass of the two larger bags of pasta)`

`=1925 – 225`
 

`:.\ text(Mass of 1 larger bag)`

`= (1925 – 225) ÷ 2`

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 7, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Number, NAP-C3-NC24

Gary is a painter and buys 25 tins of paint.

Each tin costs $36.

The total cost of the paint is  $36 × 25.

Which calculation is another way of working out the total cost?

`9 xx 100` `26 xx 250` `(72 ÷ 2) xx 50` `6 + (30 xx 25)`
 
 
 
 
Show Answers Only

`9 xx 100`

Show Worked Solution
`36 xx 25` `=9 xx 4 xx 25`
  `=9 xx 100`

Filed Under: Basic Concepts and Calculations, Basic Concepts and Calculations Tagged With: Band 8, smc-3143-80-Fit equation to description, smc-676-80-Fit equation to description

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in