SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Number, NAP-L4-NC02

Malcolm uses a travel card to pay for his train trips.

At the beginning of the day, he has a balance of $20 on his travel card.

Malcolm makes 3 trips that day.

Each trip costs $2.40

Which sequence shows the balance on his card at different times on that day?

 
$17.60, $15.20, $12.80
 
$17.60, $15.20, $13.80
 
$18.60, $16.20, $13.80
 
$18.60, $16.20, $14.80
Show Answers Only

`$17.60, $15.20, $12.80`

Show Worked Solution

`text(Balance after 1st trip) = $20 – 2.40 = $17.60`

`text(Balance after 2nd trip) = $17.60 – 2.40 = $15.20`

`text(Balance after 3rd trip) = $15.20 – 2.40 = $12.80`

`:.\ text(Sequence is):  $17.60, $15.20, $12.80`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-K4-CA27

A brand of pasta is sold in two different packets.
 

 
What is the difference in the price per kilogram of these two packets?

$1.50 $3.00 $3.60 $7.20
 
 
 
 
Show Answers Only

`$3.00`

Show Worked Solution

`text(Convert to price per kg)`

`text(Packet 1)`

`200\ text(g) = $1.80`

`1\ text(kg) = 5 xx 1.80 = $9`

 

`text(Packet 2)`

`750\ text(g) = $9`

`100\ text(g) = 9.00 ÷ 7.5 = $1.20`

`1\ text(kg) = 1.20 xx 10 = $12`

 

`:.\ text(Difference per kg)`

`= 12 – 9`

`= $3.00`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 9, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-K4-CA08 SA

The total entry price to a carnival for Carmel and 5 of her friends is $112.50.

What would be the cost of entry for two people?

$   
Show Answers Only

`$37.50`

Show Worked Solution
`text(C) text(ost for 1 person)` `= 112.50/6`
  `= $18.75`

 

`:.\ text(C) text(ost for 2 people)` `= 2 xx 18.75`
  `= $37.50`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 9, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-A4-NC07 SA

How many US dollars could be bought with 50 Australian dollars using this exchange rate?

Show Answers Only

`$30\ text(USD)`

Show Worked Solution
`text(Number of USD)` `= 50 xx 0.60`
  `= $30\ text(USD)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-50-Other problems, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Statistics, NAP-A4-CA22

Malcolm will travel by bus for 18 days during November.

A daily ticket will cost him $7.40 and a monthly ticket will cost him $109.80.

What is Malcolm's average daily saving on days he travels by bus if he buys a monthly ticket?

`$1.30` `$6.10` `$23.40` `$125.80`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$1.30`

Show Worked Solution

`text(C)text(ost of daily tickets)`

`= 18 xx 7.40`

`= $133.20`

`text(Monthly ticket saving)`

`= 133.20 – 109.8`

`= $23.40`

 

`:.\ text(Average daily saving)`

`= 23.40/18`

`= $1.30`

Filed Under: Data and Interpretation, Data and Statistics Tagged With: Band 9, smc-3174-50-Other problems, smc-3190-30-Mean/median/mode/range, smc-681-30-Mean/median/mode/range, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-J4-NC05 SA

Pete's seafood restaurant took in $7703.40 on New Year's Eve.

Sam's Italian restaurant took in $5091.75 on the same night.

How much more money did Pete's restaurant take in than Sam's on New Year's Eve?

$   
Show Answers Only

`$2611.65`

Show Worked Solution

`$7703.40 – $5091.75`

`= $2611.65`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 8, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-C4-CA11

A lottery prize of $6366 is shared equally among 12 friends.

How much does each person get in dollars and cents?

 
   dollars and
 
   cents
Show Answers Only

 `$530.50`

Show Worked Solution

`text(Cash for each person)`

`=6366/12`

`= $530.50`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-D4-NC05

Leo took $72 to the 2nd hand book shop and bought a number of books.

All the books cost the same amount.

Leo paid for all the books and had no money left.

Which of these could be the amount that one book cost?

`$11` `$9` `$7` `$5`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$9`

Show Worked Solution

`$72 ÷ 8 = $9`

`text($9 is the only amount that can be evenly)`

`text(divided into $72 with no remainder.)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 6, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-E4-NC02

Cameron paid $1.44 for 9 pencils.

How much did each pencil cost?

`$0.12` `$0.16` `$1.35` `$1.53`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$0.16`

Show Worked Solution
`text(C)text(ost of 1 pencil)` `= 1.44/9`
  `=$0.16`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 6, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-F4-CA07

David buys a surfboard cover online that costs him $128.

The postage costs involved are listed in the table below.
 

 
The surfboard cover weighs 1.1 kg

What does David have to pay, in total, to purchase the surfboard and have it delivered?

`$140` `$145.50` `$149.75` `$153`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$149.75`

Show Worked Solution

`text(Surfboard cover cost)\ +\ text(postage)`

`= $128 + $21.75`

`= $149.75`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 6, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Number, NAP-G4-CA14

Riley participates in a walkathon at the local athletics track.

His uncle donates $40.

His father donates $8 per lap of the track that Riley walks.

How many laps does Riley need to walk to raise $160?

`14` `15` `18` `20` `24`
 
 
 
 
 
Show Answers Only

`15\ text(laps)`

Show Worked Solution

`text(Let)\ \ x =\ text(number of laps that Riley need to walk)`

`160` `=8x + 40`
`8x` `= 160 – 40`
 `x` `= 120/8`
  `= 15\ text(laps)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3174-50-Other problems, smc-892-50-Other problems

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in