SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Measurement, STD2 EQ-Bank 6 MC

Jeremy watched a movie at the cinema that began at 11:35 am. If it finished at 2:05 pm, what was the duration of the movie, in minutes?

  1. 25 minutes
  2. 125 minutes
  3. 150 minutes
  4. 250 minutes
Show Answers Only

\(C\)

Show Worked Solution

\(\text{11:35 to 2:05 = 2.5 hours}\)

\(\text{To convert hours to minutes multiply by 60.}\)

\( 2.5 \text{ hours} = 2.5 \times 60 \text{ minutes} = 150 \text{ minutes} \)

\(\Rightarrow C\)

Filed Under: Time and Time Difference, Time and Time Difference Tagged With: Band 3, smc-6306-15-Time Conversions, smc-6525-15-Time Conversions, syllabus-2027

Copyright © 2014–2026 SmarterEd.com.au ยท Log in