SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Number, NAP-L4-NC04 SA

Albert buys six donuts at a bakery.

He pays with a $5 note and gets 80 cents change.

How much does each donut cost?

 
  cents
Show Answers Only

`70`

Show Worked Solution

`text(C)text(ost of donuts)= 5.00 – 0.80=$4.20`
 

`:.\ text(C)text(ost of 1 donut)` `=420/6`
  `=70\ text(cents)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 8, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-L4-CA03

Candice buys an apple for 75 cents and a banana for 70 cents.

She pays with a $2 coin.

How much change should Candice get?

`55\ text(cents)` `65\ text(cents)` `$1.45` `$3.45`
 
 
 
 
Show Answers Only

`55\ text(cents)`

Show Worked Solution
`75 text(c) + 70 text(c)` `= $1.45`
`$2 – $1.45` `= 0.55`
  `= 55\ text(cents)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 6, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-K4-NC05 SA

Camilla received a total of $250 in cash for her birthday.

She went shopping and bought some shoes that cost $79.95 and a dress that cost $124.50.

How much money does Camilla have left?

$    
Show Answers Only

`$45.55`

Show Worked Solution
`text(Money left)` `= 250 – (79.95 + 124.50)`
  `= 250 – (204.45)`
  `= $45.55`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 10, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-J4-CA30 SA

Willy buys 16 lollipops for $5.60.

Wonka buys 30 lollipops at the same cost per lollipop.

How much more does Wonka pay than Willy?

$ 
Show Answers Only

`$4.90`

Show Worked Solution

`text(C)text(ost of 1 lollipop) = 5.60/16 = $0.35`

`text(C)text(ost of 30 lollipops) = 30 xx 0.35 = $10.50`

 

`:.\ text(Extra that Wonka pays)`

`= 10.50 – 5.60`

`= $4.90`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 9, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-E4-NC04

Max bought 5 lollipops and 3 chocolate bars from the shop.

The lollipops cost 30 cents each and the chocolate bars cost $1.20 each.

How much did Max pay?

`$1.50` `$2.70` `$5.10` `$5.90` `$6.90`
 
 
 
 
 
Show Answers Only

`$5.10`

Show Worked Solution
`text(Total Cost)` `=(5 xx 0.30) + (3 xx 1.20)`
  `=1.50 + 3.60`
  `=$5.10`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-E4-NC01

Penny has four 20-cent pieces.

Fi has three 20-cent pieces.

Sophie has four 20-cent pieces.

How much money do they have in total?

`$1.10` `$2.00` `$2.20` `$2.60`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$2.20`

Show Worked Solution

`$2.20`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 5, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-F4-NC15

Brandon has a money jar that contains 50 cent, 20 cent, 10 cent and 5 cent pieces only.

If he buys a pie worth $2.65, what is the minimum amount of coins he can pay with?

`5` `7` `8` `9` `11`
 
 
 
 
 
Show Answers Only

`7`

Show Worked Solution

`text(Minimum number of coins would be:)`

`5 xx 50\ text(c)`

`1 xx 10\ text(c)`

`1 xx 5\ text(c)`

`:.\ text(A minimum of 7 coins is needed.)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 8, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-G4-NC08

Charlie has $20 to buy a can of soda and a chocolate bar from the shop.
 

 
How much change should Charlie be given?

`$15.70` `$16.70` `$17.10` `$24.30`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$15.70`

Show Worked Solution
`text(Change)` `=20-(2.80 + 1.50)`
  `=20 – 4.30`
  `=$15.70`

 

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-G4-CA13

Patrick has 5-cent, 20-cent and 50-cent coins in his pocket.

In total he has $1.95.

What is the smallest number of coins he could have?

`5`    `6`   `7`   `8`   `9`
 
 
 
 
 
Show Answers Only

`6\ text(coins)`

Show Worked Solution
`50\ text{cent coin (3 pieces)}` `= $1.50`
`20\ text{cent coin (2 pieces)}` `= $0.40`
`5\ text{cent coin (1 piece)}` `= $0.05`
`text(Total)` `= $1.95`

 

`:. 3 + 2 + 1 = 6\ text(coins)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Number, NAP-H4-NC02

Andreas has $8 to buy batteries for his toy racing car.

Each battery costs $1.60 and he buys 4 batteries.

Which expression shows how much money he has left?

 
`$8 - $1.60`
 
`$8 - (4 xx $1.60)`
 
`$8 - $1.60 + $1.60 + $1.60 + $1.60`
 
`4 xx ($8 - $1.60)`
Show Answers Only

`$8 – (4 xx $1.60)`

Show Worked Solution

`$8 – (4 xx $1.60)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 6, smc-3174-10-Coins and change, smc-892-10-Coins and change

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in