SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Measurement, STD2 EQ-Bank 21

A concert runs for 5400 seconds.

  1. Convert this time to hours and minutes.   (2 marks)

    --- 3 WORK AREA LINES (style=lined) ---

  2. If the concert finishes at 10:45 pm, what time did it start?   (2 marks)

    --- 3 WORK AREA LINES (style=lined) ---

Show Answers Only

a.   \(\text{1 hours 30 minutes}\)

b.   \(\text{9:15 pm}\)

Show Worked Solution

a.   \(\text{Step 1: Convert seconds to minutes}\)

\(5400 \text{ seconds} = \dfrac{5400}{60} \text{ minutes} = 90 \text{ minutes} \)

\(\text{Step 2: Convert minutes to hours and minutes}\)

\(90 \text{ minutes} = \dfrac{90}{60} \text{ hours} = 1.5 \text{ hours} \)

\(\therefore\ 90 \text{ minutes} = 1 \text{ hour } 30 \text{ minutes} \)
  

b.   \(\text{Finish time: 10:45 pm}\)

\(\text{Concert duration: 1 hours 30 minutes}\)

\(10:45\ \text{pm}-1\ \text{hour}=9:45\ \text{pm}\)

\(9:45\ \text{pm}-30\ \text{minutes}=9:15\ \text{pm}\)

\(\text{Start time: 9:15 pm}\)

Filed Under: Time and Time Difference, Time and Time Difference Tagged With: Band 3, Band 4, smc-6306-15-Time Conversions, smc-6306-20-Elapsed Time Problems, smc-6525-15-Time Conversions, smc-6525-20-Elapsed Time Problems, syllabus-2027

Copyright © 2014–2026 SmarterEd.com.au · Log in