Measurement, STD1 M4 2021 HSC 11
Chocolate of a particular brand can be bought in three different sizes.
Option 1: 100 grams for $1.50
Option 2: 300 grams for $4.20
Option 3: 500 grams for $7.25
Which option gives the lowest price per 100 grams? Justify your answer with calculations. (2 marks)
Measurement, STD2 M7 SM-Bank 16
Measurement, STD2 M7 SM-Bank 15 MC
Measurement, STD2 M7 SM-Bank 14
Measurement, STD1 M4 2019 HSC 3 MC
Sugar is sold in four different sized packets.
Which is the best buy?
- 100 g for $0.40
- 500 g for $1.65
- 1 kg for $3.50
- 2 kg for $6.90

