SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Number and Algebra, NAP-D2-31 SA v1

A ticket to Leyland Brothers World for two adults costs $42 in total.

A ticket to Leyland Brothers World for one child is one third the cost of an adult ticket.

What is the cost of a ticket for one child?

$  
Show Answers Only

`$7`

Show Worked Solution

`text(C)text(ost of 1 adult ticket)`

`= 42 -: 2`

`= $21`
 

`:.\ text(C)text(ost of 1 child ticket)`

`= 1/3 xx 21`

`= $7`

Filed Under: Fractions and Decimals, Money Tagged With: Band 8, smc-3019-30-Other fractions, smc-3020-15-Whole $ calculations, smc-3020-40-Money and fractions

Number and Algebra, NAP-F2-26 SA v1

Dorian and Ava save money each week.

Dorian saves $9 per week and Ava saves $6 per week.

After 9 weeks, how much more money has Dorian saved than Ava?

$  
Show Answers Only

`$27`

Show Worked Solution

`text(Dorian saves $3 more than Ava per week.)`

`:.\ text(Extra money saved after 9 weeks)`

`= 9 xx 3`

`= $27`

Filed Under: Money Tagged With: Band 6, smc-3020-15-Whole $ calculations

Number and Algebra, NAP-J2-24v1

Jeremy earned $11 each time he walked his neighbour's dog.

He walks his neighbour's dog twice per week.

How much money will Jeremy earn over 4 weeks?

$   
Show Answers Only

`$88`

Show Worked Solution

`text(Total amount Jeremy earned)`

`= 4 xx 2 xx 11`

`= $88`

Filed Under: Money, Solving Problems - Multiply/Divide Tagged With: Band 7, smc-3018-10-Multiply, smc-3020-15-Whole $ calculations

Number and Algebra, NAP-C1-32 SA

Percy buys a cricket ball and a set of stumps.

The total cost is $23.

The stumps cost $3 more than the ball.

What is the cost of the ball?

$  
Show Answers Only

`$10`

Show Worked Solution

`text(Test some numbers:)`

 `text(Stumps $12 – Ball $11)`

`= $1\ text(difference)`

`text(Stumps $13 – Ball $10)`

`= $3\ text(difference)`

 

`=>\ text(The ball must cost $10.)`

Filed Under: Money, Money, Solving Problems - Add/Subtract, Solving Problems - Add/Subtract, Solving Problems - Add/Subtract, TETSLET F Tagged With: Band 6, smc-2909-15-Whole $, smc-3017-20-Subtraction, smc-3020-15-Whole $ calculations, smc-710-20-Subtraction

Number and Algebra, NAP-D1-23 SA

Kelly is buying tennis balls from the sporting goods shop.

It costs $12 to buy 4 balls.

If each ball costs the same, how many tennis balls can Kelly buy for $60?

Show Answers Only

`20`

Show Worked Solution
`text(C)text(ost of 1 ball)` `= 12 ÷ 4`
  `=$3`

 

`:.\ text(Number of balls she can buy)`

`= 60 ÷ 3`

`= 20`

Filed Under: Money, Money, Solving Problems - Multiply/Divide, Solving Problems - Multiply/Divide, Solving Problems - Multiply/Divide, TESTLET D Tagged With: Band 5, smc-2907-30-Multi-Step, smc-2909-15-Whole $, smc-3018-30-Multi-Step, smc-3020-15-Whole $ calculations

Number and Algebra, NAP-F1-32 SA

Luke and Seb receive pocket money each week.

Luke gets $3 and Seb gets $6.

After 12 weeks, how much more pocket money has Seb received than Luke?

$  
Show Answers Only

`$36`

Show Worked Solution

`text(Strategy one:)`

`text(Seb receives $3 more each week.)`

`:.\ text(After 12 weeks, the extra money)`

`= 12 xx 3`

`= $36`

 

`text{Strategy two (longer):}`

`text(Seb’s money after 12 weeks)`

`= 12 xx 6`

`= $72`
 

`text(Luke’s money after 12 weeks)`

`= 12 xx 3`

`= $36`
 

`:.\ text(Extra)` `= 72 – 36`
  `= $36`

Filed Under: Money, Money, Money, Solving Problems - Multiply/Divide, Solving Problems - Multiply/Divide, TESTLET F Tagged With: Band 7, smc-2907-10-Multiply, smc-2909-15-Whole $, smc-3018-10-Multiply, smc-3020-15-Whole $ calculations

Number and Algebra, NAP-H1-15

Bryan had $24 at the start of his holiday.

He spent $4 each day.

How many days did it take for Bryan to spend all his money?

`4` `6` `8` `20` `28`
 
 
 
 
 
Show Answers Only

`6`

Show Worked Solution
`text(Number of days)` `=24 -: 4`
  `=6\ text(days)`

Filed Under: Money, Money, Money, Solving Problems - Multiply/Divide, Solving Problems - Multiply/Divide, TESTLET E Tagged With: Band 4, smc-2907-20-Divide, smc-2909-15-Whole $, smc-3018-20-Divide, smc-3020-15-Whole $ calculations

Number and Algebra, NAP-F2-32

A supermarket sells yoghurt in packs.

One pack of yoghurt has 8 tubs.
 

Each pack cost $6.

What is the highest number of tubs that can be bought for $40?

`42` `48` `52` `56` `64`
 
 
 
 
 
Show Answers Only

`48`

Show Worked Solution
`text(Number of packs)` `= 40 ÷ 6`
  `= 6\ \ text(remainder)\ 4`

 

`=> 6\ text(packs can be bought)`

`:.\ text(Total tubs of yoghurt)` `= 6 xx 8`
  `= 48`

Filed Under: Financial Mathematics, Money, Money and Financial Mathematics, Solving problems - Multiply/Divide, Solving Problems - Multiply/Divide Tagged With: Band 8, smc-2536-20-Whole $ calculations, smc-3020-15-Whole $ calculations, smc-3085-40-Multi-Step problem, smc-3086-20-Whole $ calculations, smc-922-40-Multi-Step problem

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in