SmarterEd

Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd

  • Login
  • Get Help
  • About

Number, NAP-K3-CA40 SA

Bilbo and Legolas are planning a holiday for 5 days and 4 nights to Mordor.

They expect to spend $62 per person each day on food.

Their total accommodation cost is $183 per night.

They have already saved $250 each towards their holiday.

If they split the remaining cost equally, how much more will Bilbo and Legolas have to save each?

$    
Show Answers Only

`$426`

Show Worked Solution
`text(Food cost)` `= 5 xx (2 xx 62)`
  `= $620`
`text(Accommodation)` `= 183 xx 4`
  `= $732`

 

`text(Extra savings)` `= 620 + 732 – (2 xx 250)`
  `= $852\ text(total)`
  `= $426\ text(per person)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 10, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-K3-CA35

A brand of pasta is sold in two different packets.
 

 
What is the difference in the price per kilogram of these two packets?

$1.50 $3.00 $3.60 $7.20
 
 
 
 
Show Answers Only

`$3.00`

Show Worked Solution

`text(Convert to price per kg)`

`text(Packet 1)`

`200\ text(g) = $1.80`

`1\ text(kg) = 5 xx 1.80 = $9`
 

`text(Packet 2)`

`750\ text(g) = $9`

`100\ text(g) = 9.00 ÷ 7.5 = $1.20`

`1\ text(kg) = 1.20 xx 10 = $12`
 

`:.\ text(Difference per kg)`

`= 12 – 9`

`= $3.00`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 10, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-K3-CA05

The entry fees to visit the Toorak Aquarium are $15 for an adult and $7 for a child.

A group of 8 people paid $88 in total to visit the aquarium.

How many adults are in the group?

`2` `3` `4` `5`
 
 
 
 
Show Answers Only

`2`

Show Worked Solution

`text(An entry fee of $88 would consist of:)`

`text(4 adults and 4 children)`

`4 xx 15 + 4 xx 7 = $88`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 5, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-B3-CA17

Sarah bought 4 pears and a $4 bunch of grapes.

The total cost was $10.60.

What would 2 pears and a $2 bunch of grapes cost?

`$7.60` `$7.30` `$6.60` `$5.30`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$5.30`

Show Worked Solution

`text(The cost of 2 pears and a $2 bunch of grapes)`

`= 1/2 xx $10.60`

`= $5.30`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-D3-CA03

Srinath spends $12 a month on coffee.

After how many months will his total spending on coffee amount to $180?

`text(3 months)` `text(9 months)` `text(15 months)` `text(20 months)`
 
 
 
 
Show Answers Only

`text(15 months)`

Show Worked Solution

`text(Months until $180 spend)`

`= 180/12`

`= 15\ text(months)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 4, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-F3-CA16

Kat went on holiday and spent her money on accomodation, meals and shopping.

She spent $1200 in total and the pie chart below shows how she spent it.
 

 
How much money did Kat spend on meals on her holiday?

`$260` `$360` `$300` `$540`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$300`

Show Worked Solution

`text(Money spent on shopping)`

`= 30text(%) xx 1200`

`=$360`

`:.\ text(Money spent on meals)`

`=1200 – (540+360)`

`=$300`

Filed Under: Data and Interpretation, Data and Statistics (7), Financial Maths, Financial Maths, Percentages, Percentages Tagged With: Band 7, smc-3144-50-Other problems, smc-3147-50-Graphs and percentages, smc-3166-14-Pie charts, smc-674-14-Pie charts, smc-900-50-Other problems, smc-901-50-Graphs and percentages

Number, NAP-F3-NC14

Ten people share in a lottery prize of $5650.

They keep $550 each and give the rest to charity.

How much money in total do they have to give to charity?

`$5100` `$510` `$150` `$15`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$150`

Show Worked Solution

`text(Lottery payout to each person)`

`=5650/10`

`=$565`
 

`:.\ text(Total amount they give to charity)`

`=(565-550) xx 10`

`=$150`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-G3-NC03

Munro has $86.
 

 
How much more money does he need to buy the tennis racquet?

`$42` `$48` `$52` `$58`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$48`

Show Worked Solution

`text(Extra money needed for racquet)`

`=134-86`

`=$48`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 6, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Algebra, NAP-G3-NC01

Mike and Georgia saved $120 together.

Georgia saved twice as much money as Mike.

How much money did Georgia save?

`$20` `$40` `$80` `$240`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$80`

Show Worked Solution

`text(Let)\ \ x =\ text(Mike’s savings)`

`2x + x` `=120`
`3x` `=120`
`x` `=40`

 

`:.\ text(Georgia saved $80.)`

Filed Under: Basic Algebra and Rules, Basic Algebra and Rules, Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 5, smc-3144-50-Other problems, smc-3150-50-Word problems, smc-900-50-Other problems, smc-904-50-Word problems

Number, NAP-G3-CA25 SA

Albert's mobile plan costs $18 per month for calls only.

His mobile provider offers him a special monthly rate to add 5GB of mobile broadband data to his plan.

The total cost of his mobile plan and the extra broadband data is $372 for 12 months.

What is the extra monthly cost of the broadband data?

$   
Show Answers Only

`$13\ text(per month)`

Show Worked Solution

`text(Average monthly cost for both)`

`= 372/12`

`= $31`
 

`:.\ text(Extra broadband data cost)`

`= 31 – 18`

`= $13\ text(per month)`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 9, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Algebra, NAP-G3-CA15

Kate takes part in a swimathon to raise money for charity.

Her grandmother sponsors her $20 in total.

Her uncle sponsors her $1.25 for each lap of the pool she swims.

In order to raise $100, how many laps does Kate need to swim?

`5`  `10` `64` `80` `88`
 
 
 
 
 
Show Answers Only

`64\ text(laps)`

Show Worked Solution

`text(Let)\ \ x = text(number of laps that Kate need to swim)`

`100` `= 1.25x + 20`
`1.25x` `= 100 – 20`
`:. x` `= 80/1.25`
  `= 64\ text(laps)`

Filed Under: Basic Algebra and Rules, Basic Algebra and Rules, Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-50-Other problems, smc-3150-50-Word problems, smc-900-50-Other problems, smc-904-50-Word problems

Number, NAP-I3-CA15

Olaf's receipt from a Battery World store was torn and part of it was thrown in the rubbish.
 

naplan-2016-8mc

 
He knew:

  • each AA battery pack cost just under $9.
  • each USB stick cost just under $8.

His credit card statement showed that he spent $83.90 at the Battery World store.

About how much did the hard drive cost?

`$5` `$17` `$28` `$67`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$17`

Show Worked Solution

`text(C) text(ost of batteries and USB sticks)`

`~~ 3 xx 9 + 5 xx 8`

`~~ $67\ \ text{(just under)}`

 

`:.\ text(Hard Drive cost)` `~~ 83.90 – 67`
  `~~ $16.9`
  `~~$17`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-H3-CA03

Tim is selling milkshakes at a school fete.

He makes $48 from selling 8 milkshakes.

All milkshakes cost the same.

How much will Tim make if he sells 11 milkshakes.

`$43` `$63` `$66` `$88`
 
 
 
 
Show Answers Only

`$66`

Show Worked Solution
`text(Price of 1 milkshake)` `=($48)/8=$6`

 

`:.\ text(Price of 11 milkshakes)` `=11 xx $6`
  `=$66`

Filed Under: Financial Maths Tagged With: Band 6, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-I3-NC13 SA

Bernard bought 4 tennis balls for $24.80.

What was the cost of 1 tennis ball.

$  
Show Answers Only

`$6.20`

Show Worked Solution
`text(C)text(ost of 1 ball)` `= 24.80/4`
  `= $6.20`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 7, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Number, NAP-C3-CA18

A lottery prize of $6366 is shared equally among 12 friends.

How much does each person get in dollars and cents?

 
   dollars and
 
   cents
Show Answers Only

 `$530.50`

Show Worked Solution

`text(Cash for each person)`

`=6366/12`

`= $530.50`

Filed Under: Financial Maths, Financial Maths Tagged With: Band 8, smc-3144-50-Other problems, smc-900-50-Other problems

Copyright © 2014–2025 SmarterEd.com.au · Log in