Frankie takes four weeks of annual leave. His weekly pay is $350 and his annual leave loading is \( 17 \dfrac{1}{2} \)% of four weeks pay.
What is Frankie's total pay for this period of annual leave?
- $245.00
- $411.25
- $1461.25
- $1645.00
Aussie Maths & Science Teachers: Save your time with SmarterEd
Frankie takes four weeks of annual leave. His weekly pay is $350 and his annual leave loading is \( 17 \dfrac{1}{2} \)% of four weeks pay.
What is Frankie's total pay for this period of annual leave?
\(D\)
\(\text{4 weeks pay}\ = 4 \times 350 = $1400\)
\(\text{Annual leave loading}\ =17.5\% \times 1400 = $245\)
\(\text{Total pay}\ = 1400+245=$1645\)
\(\Rightarrow D\)
Zazu works a 38-hour week and is paid at an hourly rate of $45. Any overtime hours worked are paid at time-and-a-half. In a particular week, Zazu worked the regular 38 hours and some overtime hours. In that week Zazu earned $2790. How many hours of overtime did Zazu work in that week? (3 marks) --- 6 WORK AREA LINES (style=lined) --- \(\text{16 hours of overtime}\) \(\text {Let X = overtime hours}\)
\(\text{Total pay}\)
\(=(38 \times 45)+\Big(X \times \dfrac{3}{2}\times 45\Big) \)
\(2790\)
\(=1710+\dfrac{135}{2}X\)
\(\dfrac{135}{2}X\)
\(=1080\)
\(X\)
\(=\dfrac{1080 \times 2}{135}\)
\(=16 \text{ hours of overtime}\)
Tian is paid $20.45 per hour, as well as a meal allowance of $16.20 per day.
What are Tian's total earnings if she works 9 hours per day for 5 days?
`C`
| `text{Earnings (5 days)}` | `=5 xx [(9 xx 20.45) + 16.20]` | |
| `=5 xx 200.25` | ||
| `=$1001.25` |
`=>C`
Julia earns $28 per hour. Her hourly pay rate increases by 2%.
How much will she earn for a 4-hour shift with this increase?
`D`
| `text(Hourly rate)` | `= 28 xx 1.02` |
| `= $28.56` |
| `:.\ text(Shift earnings)` | `= 4 xx 28.56` |
| `= $114.24` |
`=> D`
A nanny charges $15 per hour, or part thereof, for looking after a child.
What does the nanny charge for looking after a child from 8 am until 3.20 pm on a particular day?
`text(D)`
| `text(8 am – 3:20 pm)` | `= 7\ text(hrs 20 mins)` |
`text(S)text(ince part of an hour is charged as a full hour,)`
| `:.\ text(Charge)` | `= 8 xx 15` |
| `= $120` |
`=>\ text(D)`
Tom earns a weekly wage of $1025. He also receives an additional allowance of $87.50 per day when handling toxic substances.
What is Tom’s income in a fortnight in which he handles toxic substances on 5 separate days?
`D`
| `text(Fortnightly wage)` | `= 2 xx 1025` |
| `= $2050` |
| `text(Allowances)` | `= 5 xx 87.50` |
| `= $437.50` |
| `:.\ text(Income)` | `= 2050 + 437.50` |
| `= $2487.50` |
`=>D`
Jenny earns a yearly salary of $63 752. Her annual leave loading is 17.5% of four weeks pay.
Calculate her total pay for her four weeks of annual leave. (3 marks)
--- 6 WORK AREA LINES (style=lined) ---
`$5762.20`
`text(4 weeks’ normal pay)`
`= 4/52 xx 63\ 752`
`= $4904`
`:.\ text(Annual leave pay)`
`= 4904(1 + 17.5/100)`
`= $5762.20`
Isabella works a 35-hour week and is paid at an hourly rate of $18. Any overtime hours worked are paid at time-and-a-half. In a particular week, she earned $1008.
How many hours in total did Isabella work in this week to earn this amount?
`=> C`
`text(Let)\ \ X=\ text(number of extra hours worked.)`
| `text(Total wage)` | `= 35 xx 18 + X xx 27` |
| `1008` | `= 630 + 27X` |
| `27X` | `=378` |
| `X` | `=14` |
`:.\ text(Total hours worked)\ =35+14=49`
`=> C`
David is paid at these rates:
His time sheet for last week is:
--- 6 WORK AREA LINES (style=lined) ---
--- 2 WORK AREA LINES (style=lined) ---
| i. `text{Pay (Fri)}` | `= text(4 hours) xx 18.00` |
| `= $72.00` | |
| `text{Pay (Sat)}` | `= 6\ text(hours) xx 1.5 xx 18.00` |
| `= $162.00` | |
| `text{Pay (Sun)}` | `= 5\ text(hours) xx 2 xx 18.00` |
| `= $180.00` |
| `:.\ text(Gross pay)` | `= 72 + 162 + 180` |
| `= $414.00` |
ii. `text(Pay on Sat) = $162.00`
`text(Weekly equivalent hours)`
`= 162/18`
`= 9\ text(hours)`
`:.\ text(He will have to work 9 extra hours on)`
`text(a weekday for the same gross pay)`
Stan worked for 24 hours as shown on his pay slip.
What was his hourly rate of pay?
`A`
`text(Let)\ X = text(normal time rate)`
| `20X + (4 xx 1.5X)` | `= $291.20` |
| `26X` | `= $291.20` |
| `X` | `= $11.20` |
`:.\ text(Hourly rate of pay = $11.20)`
`=> A`
Joe is about to go on holidays for four weeks. His weekly salary is $280 and his holiday loading is 17.5% of four weeks pay.
What is Joe’s total pay for the four weeks holiday?
`D`
| `text(Salary)\ text{(4 weeks)}` | `= 4 xx 280` |
| `= $1120` |
| `text(Holiday loading)` | `= 1120 xx 17.5%` |
| `= $196` |
| `:.\ text(Total pay)` | `= 1120 + 196` |
| `= $1316` |
`=> D`
Luke’s normal rate of pay is $15 per hour. Last week he was paid for 12 hours, at time-and-a-half.
How many hours would Luke need to work this week, at double time, to earn the same amount?
`D`
`text(Amount earned last week)`
`= 12 xx 1.5 xx 15`
`= $270`
| `text(Double time rate)` | `= 2 xx 15` |
| `= $30 text(/hr)` |
`:.\ text(# Hours at double time)`
`= 270/30`
`= 9\ text(hrs)`
`=> D`
Simon is a mechanic who receives a normal rate of pay of $22.35 per hour for a 40-hour
week.
When he is needed for emergency call-outs he is paid a special allowance of $150 for that
week. Additionally, every time he is called out to an emergency he is paid for a minimum
of 4 hours at double time.
In the week beginning 2 February, 2011 Simon worked 40 hours normal time and was
needed for emergency call-outs. His emergency call-out log book for the week is shown.
What was Simon’s total pay for that week?
`D`
| `text(Normal pay)` | `=40xx22.35` |
| `=894.00` |
`text(Special Allowance)= 150.00`
| `text(Emergency Calls)` | `= (5xx2xx22.35)+(4xx2xx22.35)` |
| `=223.50+178.80` | |
| `=402.30` |
| `text(Total Weekly Pay)` | `=894.00+150.00+402.30` |
| `=1446.30` |
`=> D`
This advertisement appeared in a newspaper
What is the maximum possible salary per annum for this civil engineer, correct to the nearest dollar? (2 marks)
--- 4 WORK AREA LINES (style=lined) ---
`$86\ 396`
`text(Base wage)=1586.70\ text(pw)`
| `text(Max weekly base)` | `=$1586.70+(text{3.5%}\ xx 1586.70)` |
| `=1586.70+55.53` | |
| `=1642.23\ text((nearest cent))` |
| `:.\ text(Max annual base)` | `=1642.23xx52` |
| `=85\ 395.96` | |
| `=$85\ 396\ text{(nearest dollar)}` |
Billy worked for 35 hours at the normal hourly rate of pay and for five hours at double time. He earned $561.60 in total for this work.
What was the normal hourly rate of pay?
`B`
`text(Let hourly rate) = $X\ text(per hour)`
| `35X + 5(2X)` | `= 561.60` |
| `45X` | `=561.60` |
| `X` | `= 561.60/45` |
| `= $12.48` |
`=> B`
An enterprise agreement has the following annual salary arrangements:
George's employer pays 6% more than the enterprise agreement. He is on Step 3 and receives an allowance for Leader 2.
What is George's gross monthly pay?
`D`
| `text(Gross annual pay)` | `=(45\ 000+7500)xx1.06` |
| `=$55\ 650` |
| `:.\ text(Gross monthly pay)` | `=(55\ 650)/12` |
| `=$4637.50` |
`=>\ D`
Luke's normal rate of pay is $24.80 per hour. In one week he worked 14 hours at the normal rate, 4 hours at time-and-a-half, and 3 .5 hours at double time. He was also paid a wet weather allowance of $50 for the week.
What was his pay for the week?
`D`
| `text(Pay)` | `=(14xx24.80)+(4xx1.5xx24.80)+(3.5xx2xx24.80)+50` |
| `=347.20+148.80+173.60+50` | |
| `=$719.60` |
`=>D`